X
تبلیغات
زولا

5) آیا حضرت زهرا خلیفه اول و دوم را بخشیدند؟

 آیا حضرت زهرا خلیفه اول و دوم را بخشیدند؟

توضیح سوال : چند روزی است که در سایت ها و وبلاگها و حتی بعضی از شبکه های وهابی و اهل سنت مطرح میشود که اگر فرض بر غضب حضرت زهرا سلام الله علیها بر ابابکر و عمر  را صحیح بدانیم ، بالاخره آن حضرت منبع سخا و وجود هستند و بعید است که آن دونفر را نبخشیده باشند و این با روحیه آن حضرت که مهربان بودند سازگاری ندارد . پس آن حضرت برفرض که بر آن دو نفر غضب کردند ، این غضب در حال حیات بوده و در اواخر عمر خودشان از ابابکر و عمر راضی شدند و این ملعونیت دائمی ان دونفر در نزد شیعه حل میشود .

پاسخ :

این نکته قبلا نیز توسط  آنان برا تبرئه کردن خلفای خود از کار های ناشایست در تاریخ و توجیه کارهای اصحاب در صدر اسلام استفاده می کنند . کسی که این طور صحبت را میکند پس حداقل اصل غضب را قبول دارد و مانند علمای تند رو سلفی وهابیت که منکر غضب هستند ، نیست .

اگر ان حضرت آن دو را بخشیده بودند ، پس چرا در تشیع جنازشان طبق وصیتشان شرکت نکردند ؟؟؟

توجه شما را به دو حدیث جهت حسن ختام جلب می نمائیم :

۱٫امام رضا علیه السلام فرمودند : کانت لنــا ام صـالحـة ، مـاتـت و هـی علـیهما سـاخطة ، و لـم یـأتـنا بـعد مـوتها خـبر أنـها رضـیت عنـهما.

مادر ما زن صالحه ای بود ، از دنیا رفت در حالی که از آن دونفر(ابابکر و عمر) غضبناک بود و بعد از ایشان حدیث و خبری بر ما نرسیده مبنی بر اینکه ایشان از آن دو راضی شده باشند .

الطرائف صفحه ۲۵۲ حدیث ۳۵۱ و عوالم العلوم جلد ۱۱ صفحه ۵۶

آیا بازهم میتوان گفت حضرت آن دو را بخشیده اند ؟؟؟

وهابیون بهتر میدانند یا امام رضا علیه السلام و الصلاة؟؟؟

۲٫حضرت زهرا سلام الله علیها فرمودند :

االهم انی اشهدک فاشهدوا یا من حضرنی انهما قذ آذیانی فی حیاتی و عند موتی و الله لا اکلکما حتی القی ربی فاشکوکما الیه بما صنعتما بی و ارتکبتمانی منی .

خداوندا تو شاهدباش و کسانی که با من همراه بودند ، بدرستی که آن دو (ابابکر و عمر) در هنگام زندگی و حیاتم مرا آزردند و حتی آزار آنان تا زمان مرگ من بود ، به خدا قسم با آن دو صحبت نمیکنم تا زمانی که خدا را ملاقات کنم و شکایت آن دو را به خدا میکنم از آنچه انجام دادند و بر سر من آوردند .

عوالم العلوم جلد ۱۱ صفحه ۱۰۷۸ حدیث ۱۲ ، علل الشرایع جلد ۱ صفحه ۱۸۵ حدیث ۲ ، بحار الانوار جلد ۴۳ صفحه ۲۰۱ حدیث ۳۱

نتیجه : طبق تصریح علمای اهل سنت اولا و روایت امام رضا و اقرار حضرت زهرا سلام الله علیهما ، آن حضرت نه تنها از ابابکر و عمر راضی نشدند ، بلکه تا آخر عمر از آن دو ناراضی بودند.موفق باشید